top of page

JAK WYTRWAĆ W POSTANOWIENIACH ?

Nowy Rok jest dla wielu z nas magiczną datą jeśli chodzi o wprowadzanie postanowień

i zmian w życie.

Jedne z tych, które planujemy najczęściej jest poprawa zdrowia i dieta. 



Brzmi świetnie tylko jak wytrwać w tych postanowieniach oraz jak sprawić żeby ich realizacja była realna, przyjemna i przyniosła upragnione efekty?



Przede wszystkim powinny być to postanowienia realne, czyli możliwe do zrealizowania:


  • Nie planuj zbyt wielu rzeczy – spokijnie przemyśl co dasz radę zrobić biorąc pod uwagę kondycję fizyczną i stan zdrowia, czas jakim dysponujesz, finanse które możesz przeznaczyć, ewentualną pomoc innych osób. Zmiany wprowadzaj małymi krokami, spowoduje to, że prawdopodobnie wygospodarujesz chwilę czasu, zwiększysz szanse na utrwalenie nowych nawyków oraz zakorzenienie się ich na dłużej.

  • Postanowienia muszą być konkretnie sprecyzowane i zapisane – łatwiej wtedy jest je realizować i śledzić postępy. Zwróć uwagę, żeby nie pisać “w nowym roku zacznę ćwiczyć” tylko „w styczniu będę ćwiczyć w poniedziałek, środę i piątek”, nie pisz "nie będę jeść słodyczy" tylko "słodycze jem tylko w weekend".

  • Lista z zapisanymi postanowieniami powinna wisieć w widocznym miejscu. Wtedy będzie dla Ciebie przypomnieniem i jednocześnie motywacją.

  • Dowiedz się czy ktoś z Twojego otoczenia planuje podobne zmiany. Często wspólnie jest łatwiej wprowadzać nowe nawyki. Motywujecie się nawzajem, wspieracie kiedy ktoś ma gorszy dzień, itp.

  • Pomyśl o wprowadzeniu systemu nagród i kar – z psychologicznego punktu widzenia wielu z nas potrzebuje bodźca w postaci “nagrody lub kary". Jeśli uda Ci się wywiązać z założonego planu nagradzaj się: np trzymałś się diety przez cały tydzień? Uczcij to kolacją ze znajomymi. Odpuściłaś aktywność fizyczną w tym tygodniu? W następnym ćwicz o10 min dłużej, itp.

Postanowienia związane z odżywianiem i prozdrowotnymi nawykami bez wątpienia wpłyną korzystnie nie tylko na wagę, lecz na ogólny stan zdrowia i poprawę jakości życia.


W przypadku postanowienia „zdrowe odżywianie” zacznij w ten sposób:

  • eliminuj z codziennego jadłospisu produkty wysoko przetworzonych (gotowe dania, produkty instant, sklepowe słodycze i przekąski, przetworzone wyroby mięsne) gdyż zawierają duże ilości cukru, soli oraz szkodliwych tłuszczów trans.

  • ogranicz do minimum węglowodany proste (słodycze, sklepowe przetwory owocowe i słodkie napoje oraz pszenną mąkę i wszelkie z niej wyroby). Jeśli masz problem z wyeliminowaniem cukru, spróbuj na początek zmniejszyć ilość cukru dodawanego do kawy, herbaty a słodycze jedz tylko w określone dni.

  • wprowadź węglowodany złożone do diety (pełnoziarniste kasze, makarony, ciemny ryż oraz świeże warzywa i owoce).

  • ograniczenie spożywania soli, przede wszystkim białą sól zastąp kamienną, himalajską, kłodawską. Próbuj sól zastępować ziołami, mają światny smak i wiele właściwości zdrowotnych.

  • jedź pełnowartościowe białko (nabiał, mięso, nasiona roślin strączkowych)

  • koniecznie spożywaj zdrowe tłuszcze, czyli wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona, awokado).

  • nie zapomnij o nawadnianiu, pij wodę pomiędzy posiłkam i staraj się nie popijać posiłków.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page